Kunstenaar
wolf engelen

Titel
Structures of Unfeeling

Budget CBK Rotterdam
€ 2.500,00

Soort aanvraag
Praktijkbijdrage

'Structures of Unfeeling' is een performatieve leeromgeving die het tentoonstellings-format gebruikt om publieke bewustwording rond seksueel misbruik te versterken. Dit project, geïnitieerd door wolf engelen, Joseph Baan en Vanessa Jane Phaff van onderzoeksgroep SOHERE, verbindt een heterogene, internationale groep van beeldend kunstenaars, pedagogen, musici, performers, dramaturgen en wetenschappers, van wie de meesten in hun kindertijd seksueel misbruik meemaakten. SOHERE benadrukt dat dit thema in het werk van Vanessa Jane Phaff al decennialang centraal staat door 'Structures of Unfeeling' in te richten als een intergenerationeel emancipatieproject.

Doel van het project is (onder andere) proberen vorm en stem te geven aan aspecten van seksueel trauma die nauwelijks te benoemen of verbeelden zijn en die vaak gepaard gaan met schaamte, zelfverwijt en dissociatie. Dit hangt op een complexe manier samen met het taboe - zowel in het publieke debat als in de privésfeer - rond het bespreken van seksueel misbruik. Het wegkijken of ontkennen voegt voor overlevers vaak trauma toe (‘second rape’).

'Structures of Unfeeling' (Deel 1/Zürich) vond plaats in oktober/november 2024 bij BINZ39 en Tanzhaus Zürich en in buitenruimten (bos, Ausstellungsstrasse, Schulhaus Limmat). SOHERE ontwierp verschillende multi-hiërarchische omgevingen voor individueel of collectief denken en maken: de kunst als middel voor transformerende ervaringen. 'Structures of Unfeeling' (Deel 2/Nederland) is in voorbereiding.