City of Poets, de korte film van de Rotterdamse kunstenaar Sara Rajaei, won op vrijdag 27 september 2024 een Gouden Kalf voor Beste Korte Documentaire 2024 tijdens het Nederlands Film Festival.
Uit het juryrapport: ‘Een bijzonder intelligente film over een onderwerp dat, ondanks haar urgentie, zo vaak van de radar afglijdt. In al haar eenvoud weet de film voortdurend bruggen te slaan tussen een breed scala aan onderwerpen, zonder ooit in te leveren op nuance of complexiteit. Toch is de film nooit alleen intellectueel; door de diepe verbondenheid van de maker behoudt de film altijd een warm kloppend hart dat ontroert en bijblijft. Perfect in stijl, vorm en gebruik van eigen archief is dit een film waar geen speld tussen te krijgen is; persoonlijk, tijdloos, monumentaal.’
Sinds de wereldpremière op het prestigieuze filmfestival Berlinale is City of Poets geselecteerd voor meer dan twintig festivals en heeft Rajaei naast het Gouden Kalf, nog drie awards gewonnen op filmfestivals in Madrid (Spanje), Palermo (Italië) en Espinho (Portugal).
Over de film
In deze korte film brengt Rajaei met een collage van persoonlijke archiefbeelden en foto’s de geschiedenis van een semi-utopische stad in beeld, een plek waar alle straten zijn vernoemd naar dichters. Wanneer er een oorlog begint, worden er nieuwe wijken gebouwd om de vluchtelingen te huisvesten, waarna abrupte en ingrijpende veranderingen leiden tot verwarring onder de inwoners van de stad. De straten krijgen een nieuwe naam en dragen nu de namen van gesneuvelde soldaten. Al snel raken de bewoners verdwaald tussen de herinneringen aan de vergeten dichters.
City of Poets komt mede tot stand dankzij een financiële bijdrage uit de regeling Praktijkbijdrage. Lees hier meer over de financiële regelingen van Art Office.